#pięciolinki to stały cykl #bestsellercafe – cotygodniowa dawka subiektywnych propozycji – do czytania, do słuchania, do oglądania, do sprawdzenia i do myślenia!

Do czytania

Tym razem o książce, ale przy okazji filmu; jednak z przesłaniem – najpierw książka, potem film!

Z pewnością znacie Olgę Tokarczuk i jej twórczość 🙂 Ale pewnie nie każdy czytał „Prowadź swój pług przez kości umarłych”. Warto nadrobić, bo 24 lutego wchodzi do kin ekranizacja powieści pt. „Pokot”, w reżyserii Agnieszki Holland; to okazja, żeby porównać i zdecydować – książka czy film?

Powieść opowiada o serii morderstw, do których dochodzi w Kotlinie Kłodzkiej. Ofiarami padają myśliwi, a podejrzanymi stają się… zwierzęta 😉 Zaintrygowani?

Jeśli tak, to 6 lutego o godz. 19 w siedzibie Agory na ul. Czerskiej 8/10 w Warszawie, możecie wpaść na spotkanie z pisarką – Olgą Tokarczuk i reżyserką – Agnieszką Holland, które opowiedzą więcej o wspólnym projekcie.

Film znalazł się w Konkursie Głównym 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. W rolach głównych: Agnieszka Mandat, Jakub Gierszał, Wiktor Zborowski, Patricia Volny, Tomasz Kot, Borys Szyc, Andrzej Grabowski i Miroslaw Krobota.

Do słuchania

W najbliższą niedzielę, 5 lutego, godz. 19., w ramach Ethno Jazz Festival we wrocławskim Starym Klasztorze, będzie można posłuchać Jozefa van Wissem’a, ulubionego kompozytora Jima Jarmuscha (z którym zresztą występują czasami w duecie i nagrali trzy płyty lutniowo-gitarowe).

Josef van Wissem gra na lutni i komponuje (na lutnię i elektronikę) – muzykę filmową, do gier komputerowych czy obrazów (dzieł sztuki). Jego muzyka bywa hipnotyczna, choć jest minimalistyczna, potrafi zaangażować emocje słuchaczy i wytworzyć transcendentalną atmosferę. Muzyk na co dzień mieszka w Nowym Jorku i wykłada na uniwersytecie przedmiot pn. „Wyzwolenie lutni”!

Koncert Jozefa van Wissmem’a w Starym Klasztorze we Wrocławiu

Do oglądania

Tym razem o nowym serialu! Ale nie fabularnym 😉

To rzecz o wzornictwie i sztuce projektowania! Dodam jeszcze, że producentem jest Netflix, a premierę dokumentu pt. „Abstrakt: sztuka designu” zaplanowano na 10 lutego 2017, a więc lada moment.

Zwiastun mówi, że będzie o procesie twórczym, pracy projektantów oraz synergii pomiędzy –  twórcami, tworzonymi przedmiotami i odbiorcami. W ośmiu odcinkach będzie można poznać takie postaci światowego designu, jak: Paula Scher (graficzka), Christoph Niemann (ilustrator), Platon Antoniou (fotograf), Nike Tinkera Hatfield (projektant samochodów), Bjarke Ingels (architekt), Es Devlin (scenografka) i Ilsa Crawford (projektantka wnętrz).

Do sprawdzenia

W tym roku mija 100 lat polskiej awangardy! Z tej okazji trzy duże muzea, posiadające najbogatsze zbiory takiej sztuki – Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Krakowie i Muzeum Sztuki w Łodzi, zainicjowały obchody stulecia polskiej awangardy, a patronat nad tą inicjatywą objął Polski Komitet ds. UNESCO. W tej chwili w obchody włączyło się już kilkadziesiąt różnych instytucji z całej Polski.

W programie różnorodnych wydarzeń znajdują się nie tylko wystawy, ale również koncerty, spektakle, publikacje, wykłady i konferencje, które mają przypomnieć najistotniejsze postaci i zjawiska awangardy międzywojennej. Warto skorzystać z okazji i dowiedzieć się czegoś na ten temat; obchody trwają cały 2017 rok, więc na pewno uda się znaleźć czas i wybrać coś dla siebie.

Program obchodów stulecia polskiej awangardy

Do myślenia

Na koniec coś lekkiego 🙂

Czy wiecie, że muzyka jakiej słuchacie, ma ścisły związek z Waszą osobowością? Jeśli potraficie wskazać ulubiony gatunek, to możecie sprawdzić co ten wybór o Was mówi 😉

Profesor psychologii Adrian North z uniwersytetu Heriot-Watt w Wielkiej Brytanii przebadał trzydzieści sześć tysięcy osób z całego świata i ustalił, że gust muzyczny koreluje z osobowością! Ciekawi co Wasze preferencje muzyczne mówią o Waszym charakterze?

Gust muzyczny a osobowość

Udeostępnij