#pięciolinki to nowy cykl #bestsellercafe – cotygodniowa dawka subiektywnych propozycji – do czytania, do słuchania, do oglądania, do sprawdzenia i do myślenia!

Do czytania

Podobno do 2030 roku 9 proc. mieszkańców Ziemi zamieszka w zaledwie 41 „megamiastach”. Miast zaludnionych przez milion i więcej mieszkańców jest dzisiaj 400, jedna trzecia z nich znajduje się w Azji. Jeszcze w latach 50. 7 w 20 największych miast świata znajdowało się w Europie, dzisiaj tylko 3 – Londyn, Moskwa i Stambuł. Miasta zmieniają się – ich struktura, konstrukcja, organizacja podlegają nieustannej modyfikacji.

Aby lepiej rozumieć zachodzące procesy, warto sięgnąć po książkę pt. „Miasta wyśnione” Wade Grahama, która eksploruje miasta w nowy sposób – jako wyraz często sprzecznych pomysłów na to, jak powinniśmy mieszkać, pracować, działać, kupować i myśleć. Opowiada o prawdziwych architektach i myślicielach, których wymarzone miasta stały się wzorcami dla świata, w którym żyjemy.

Więcej o książce „Miasta wyśnione”

Do słuchania

Podobno muzyka łagodzi obyczaje, ale nie wiem czy właśnie na to wskazuje lista najchętniej wybieranych płyt, których słuchaliśmy w minionym roku. W zestawieniu znajdziecie przedstawicieli naprawdę różnych nurtów i gatunków, tak wygląda pierwsza dziesiątka listy opracowanej przez ZPAV:

1. O.S.T.R. – Życie Po Śmierci
2. Metallica – Hardwired… To Self-Destruct
3. Agnieszka Chylińska – Forever Child
4. Ania Dąbrowska – Dla Naiwnych Marzycieli
5. Leonard Cohen – You Want It Darker
6. KęKę – Trzecie Rzeczy
7. Dawid Podsiadło – Annoyance And Disappointment
8. Adele – 25
9. Kortez – Bumerang
10. Kult – Wstyd

Tutaj możecie sprawdzić całą setkę najpopularniejszych albumów 2016 w Polsce

Do oglądania

Tym razem propozycja filmów terapeutycznych, które – według Grażyny Torbickiej, krytyczki filmowej (której przedstawiać nikomu nie trzeba) i Martyny Harland, psycholog społecznej, będącej współautorką projektu o filmoterapii – są pomocne w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Według ekspertek zaproszonych do studia DTVN filmy mogą wpływać na postępy w leczeniu wielu schorzeń, nie tylko tych związanych z psychiką.

Krótka lista filmów terapeutycznych na weekend – możecie wybrać się do kina albo obejrzeć w zaciszu domowym – do wyboru:

A tutaj link do rozmowy o filmoterapii

Do sprawdzenia

Ciekawa inicjatywa rusza właśnie w Gdańsku. Chodzi o bibliotekę, która oferuje wypożyczanie książek z dostawą do domu! Taka opcja będzie dostępna dla osób starszych, niewychodzących w z domu oraz niepełnosprawnych, szczególnie z ograniczeniami ruchowymi. Pomysł świetny, dlatego podrzucam dalej, informujcie znajomych z Trójmiasta. A może ktoś się zainspiruje i niedługo usłyszymy o kolejnych takich akcjach w innych polskich miastach…

Poczytajcie, jak to zorganizowano w Gdańsku

Do myślenia

Na pewno słyszeliście o eksperymencie, który rozpoczął się właśnie w Finlandii, a który jest ewenementem na skalę międzynarodową! Chodzi o pilotażowy program, do którego wylosowano dwa tysiące Finów pomiędzy 25. a 58. rokiem życia, którym państwo zapewni stały dochód w wysokości 560 euro miesięcznie. Czy takie podejście jest właściwe, czy to ma sens, jakich skutków społecznych można się spodziewać? O tym kogo stać na takie podejście oraz o wielu innych aktualnych kwestiach, z Guyem Standingiem (brytyjskim socjologiem i ekonomistą), rozmawiają Łukasz Pawłowski i Jan Chodorowski z Kultury Liberanej.

Lektura obowiązkowa – socjal po fińsku 🙂

 

Udeostępnij