Emocje, Obrazy, Pigułka sztuki

Van Gogh, człowiek na skraju rozpaczy

Vincent van Gogh, Stary człowiek na skraju rozpaczy
Vincent van Gogh, U bram wieczności

23 lutego, Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

„Stary człowiek pogrążony w smutku” (inny tytuł „U bram wieczności”), obraz namalowany przez Vincenta van Gogha w kwietniu lub maju 1889 roku w Saint-Remy, w szpitalu psychiatrycznym, gdzie przebywał blisko rok.

Ilustracja
Vincent van Gogh, Stary człowiek pogrążony w smutku

Obraz przedstawia starego mężczyzny w rozpaczy – być może jest nim spotkany przez artystę weteran wojenny, złamany życiem, siedzący człowiek ukrywa twarz w dłoniach; obraz jest kwintesencją smutku, bezradności i kresu; prezentuje wyobrażoną chwilę tuż przed końcem, który dla malarza nastąpił niedługo później, w 1890 roku, kiedy śmiertelnie się postrzelił, prawdopodobnie celowo; przez całe życie zmagał się z wahaniami nastrojów, stanami depresyjnymi, być może z chorobą dwubiegunową (specjaliści nie są zgodni co do diagnozy). Namalowana scena może odzwierciedlać stan psychiczny autora.

Obraz powstał na podstawie litografii tej samej sceny, ma wymiary 81 cm na 65 cm i znajduje się w zbiorach Kröller-Müller Museum, galerii sztuki w holenderskim mieście Oterllo. Muzeum słynie z drugiej co do wielkości (po muzeum amsterdamskim ) kolekcji dzieł Vincenta van Gogha i w swoich zbiorach posiada 87 dzieł artysty.