Emocje

Weekend z kulturą, 4-5.11

Weekend z kulturą, 4-5 listopad
Weekend z kulturą, 4-5 listopad

Listopad to taki miesiąc, kiedy rozmowa o pogodzie przestaje być bezpieczna 😉 Dlatego nie będzie nic na ten temat 🙂 Będzie tylko o tym co warto przeczytać – a można za darmo upolować e-booki, czego posłuchać – na płycie i w ramach dwóch muzycznych festiwali, co obejrzeć – dzięki Netflixowi, co poznać – bo równo 31 października minęło 500 lat, kiedy Marcin Luter przybił swoje słynne tezy na drzwiach katedry w Witenberdze oraz czym się zainteresować – niezwykłą grupą baletową z nowojorskim rodowodem! Miłej lektury 🙂

Czytamy

W tym tygodniu zachęcamy do skorzystania z możliwości bezpłatnego wypożyczania e-booków i poznania książkowych bestsellerów, które można przeczytać za darmo!

W ramach akcji, organizowanej po raz piąty przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformę e-bookową Woblink.com,  dostępne są następujące wydawnicze hity:

 • Wojciech Drewniak „Historia bez cenzury 2”
 • Krzysztof Piskorski „Czterdzieści i cztery”
 • Gregory David Roberts „Shantaram”
 • Filip Springer „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”
 • Anna Kamińska „Wanda”
 • Jakub Małecki „Ślady”
 • Dan Ariely „Szczera prawda o nieuczciwości”
 • Elżbieta Cherezińska „Korona śniegu i krwi”
 • Camilla Lackberg „Księżniczka z lodu”
 • Peter Wohlleben „Sekretne życie drzew”
 • Jon Ronson „#WstydźSię!”
 • Marek Kamiński „Marek i czaszka jaguara”

Skorzystanie z okazji jest niezwykle proste: należy ściągnąć na telefon  specjalną aplikację #Woblink, dostępną w sklepie App Store lub Google Play, wejść do zakładki Czytaj PL i zeskanować kod QR – z plakatów, które od wczoraj widać w przestrzeni publicznej ponad 30 miast i w 450 szkołach, specjalnie wytypowanych do pomocy w propagowaniu czytelnictwa lub ze specjalnie na tę okoliczność przygotowanych koszulek.

Każdy użytkownik aplikacji może zaprosić 5 osób, które nie muszą już skanować kodów QR. Akcja trwa cały listopad, od 2 d 30 i po raz pierwszy będzie prowadzona również za granicą np. w Barcelonie, Dublinie, Lwowie, Pradze czy Reykjaviku.

Więcej informacji znajdziecie na stronie organizatorów – tutaj.

Słuchamy

Dzisiaj swoją premierę ma druga płyta Korteza pt. MÓJ DOM, którą promuje singiel DOBRY MOMENT. Jeśli znacie już Korteza, to na pewno się nie zawiedziecie (y) Jeśli nie, warto nadrobić J To płyta pełna charakterystycznych brzmień, gdzie prym wiedzie fortepian i wokal, a kolejne utwory opowiadają historię, tym razem traumy związanej z rozstaniem. Posłuchajcie zwiastunu, a dowiecie się więcej o tym, czego spodziewać się na nowym krążku. Można też pójść na koncert i posłuchać na żywo – na facebooku pełen harmonogram. Albo poczytać co bólu rozstania mówi autor płyty – tutaj.

Poza mocną premierą płytową, w ten weekend, przed nami jeszcze dwie muzyczne imprezy, na których warto być!

Pierwsza w Poznaniu – chodzi o FRAZY Festiwal Słowa w Piosence, który od 3 do 7 listopada odbywa się w Bibliotece Raczyńskich (pl. Wolności 19), Scenie na Piętrze Estrady Poznańskiej (ul. Masztalarska 8) i Sali Ziemi MTP (ul. Głogowska 18). Mottem imprezy jest cytat z Jacka Kaczmarskiego – „A ty masz jedną frazą, Ogłuchłe piekło wzruszyć…”.

W ramach programu artystycznego wystąpią Smolik i Kev Fox z Krzysztofem Zalewskim, Kazik, Titus, Roman Kostrzewski, Maciej Fortuna oraz Kwartet ProForma, a koncerty poświęcone będą m.in. pamięci Wojciecha Młynarskiego i Leonarda Cohena. Można też wziąć udział w konferencji naukowej pt. „Piosenka jako forma pamięci”. Po więcej odsyłamy na stronę organizatora – tutaj.

Drugi festiwal jest w Warszawie, chodzi o #Jazz_Jamboree 2017, który zaczął się już wczoraj, czyli 2 listopada i potrwa do 5 włącznie. Kluczem do programu o doboru artystów była chęć zaprezentowania młodych polskich muzyków w towarzystwie bardziej doświadczonych kolegów zza granicy. Możecie wybierać i posłuchać m.in. Pimpono Ensamble, Adam Bałdych Brothers, Bill Frisell Music for Strings, Kamil Piotrowicz Sextet, James Carter & Power of The Horns, David Murray & Irek Wojtczak Folk Five Polish Quintet, Bill Laswell & Kapela Ze Wsi Warszawa, czy Bill Laswell i Dj Logic & Kaliber 44.

Szczegółowy plan koncertów znajdziecie tutaj i tutaj.

 Oglądamy

Tym razem zachęcamy, aby oglądanie zacząć serialowej ekranizacji powieści Margaret Atwood pt. ALIAS GRACE, która do dzisiaj tj. 3 listopada dostępna jest na platformie #Netflix. To opowieść o młodej dziewczynie, która w drugiej połowie XIX w. emigruje z Irlandii i trafia do Kanady, gdzie zostaje pokojówką, pracując dla bogatych pracodawców, których jednak wkrótce morduje. Wraz z kochankiem zostaje schwytana i oskarżona o brutalne zabójstwo, co kończy się wyrokiem kary śmierci, zamienionym później na dożywocie. Margaret Atwood podjęła się próby rekonstrukcji zdarzeń i analizy przyczyn, które sprawiły, że o zabójczyni krążyły sprzeczne opinie i relacje – od świętej i niewinnej do okrutnej, działającej z premedytacją. W wyjaśnieniu tej zagadki ma pomóc amerykański psychiatra, który przyjeżdża, aby zbadać oskarżoną i okoliczności. Zaciekawieni? Netflix wzywa! A przez pierwszy miesiąc możecie oglądać za free 🙂

Poznajemy

500 lat temu, 31 października 1517, roku na drzwiach katery w Wittenberdze Marcin Luter zawiesił słynne 95 tez, które zapoczątkowały reformację; bieżący rok obfituje więc w wydarzenia upamiętniające narodziny protestantyzmu i wielkie przemiany w kulturze Zachodu, nie tylko w wymiarze religijnym, ale również politycznym i społecznym.

Ruch, który stał się zalążkiem ważnych zmian cywilizacyjnych, dawno temu podzielił Europę, a potem ukształtował nową mentalność wyznawcy i obywatela oraz różny sposób postrzegania np. pracy, modlitwy, czy roli duchownych i kościoła w życiu społeczności. Aby lepiej zrozumieć co się wtedy wydarzyło, warto sięgnąć po kompendium przygotowane przez Tygodnik POLITYKA i odwiedzić dwie wystawy – jedną we Wrocławiu, drugą w Gdańsku.

Wrocław uznany przez Europejską Konferencję Kościołów Ewangelickich w Wiedniu za jedną z 36 stolic reformacji zaprasza na wystawę MODA NA CRANACHA, który związany był zarówno z reformacją, będąc artystą certyfikowanym przez samego Lutra, jak i z Wrocławiem, w którym po wyjściu za mąż zamieszkała córka Łukasza Młodszego, wnosząc w wianie cenne obrazy ojca i dziadka. Warto sprawdzić jak malował główny artysta schizmatyków, tym bardziej że część obrazów przyjechała na wystawę z Budapesztu. Sprawdź tę wystawę!

Miejscem równie ważnym z punktu widzenia reformacji 500 lat temu był Gdańsk! Tutaj krzyżowały się handlowe szlaki, dzięki związkom hanzatyckim nowe idee docierały szybciej, a otwarci mieszczanie ciekawi byli wszystkiego, co działo się poza znajomym horyzontem.

W tamtym czasie kwestie religijne wywoływały znacznie więcej emocji niż dzisiaj, zmieniając się szybko w konflikty zbrojne i wojny. Muzeum Narodowe w Gdańsku razem z PAN Biblioteką Gdańską, Archiwum Państwowym w Gdańsku i Muzeum Historycznym Miasta Gdańska przygotowało specjalną wystawę dotyczącą narodzin reformacji, przebiegu wydarzeń i skutków dla miasta i społeczności – m.in. można zobaczyć listy krążące pomiędzy Lutrem a Radą Miejską i autograf protoplasty protestantyzmu. Tutaj więcej informacji o wystawie

Polecamy

W tym miesiącu poznać warto grupę baletową DANCE THEATRE OF HARLEM (y) To zespół z Nowego Jorku, założony w 1969 r. przez tancerza City Ballet Arthura Mitchela i pierwsza klasyczny skład złożony wyłącznie z czarnoskórych tancerzy. Jej powstanie łączy się ze śmiercią Luthera Kinga, co stało się impulsem do zaangażowania się założycieli i artystów w poprawę sytuacji afroamerykańskiej społeczności. Początkowo uczyli oni tańca dzieci i ubogą młodzież, zainteresowaną zmianą stylu życia i zawodem opartym na pasji. Dzisiaj to już zespół legenda, która 20 i 21 listopada wystąpi w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Tutaj możecie sprawdzić czy są jeszcze bilety.

I jeszcze film, który znać trzeba koniecznie, choćby dlatego że właśnie trafił na listę 50 najlepszych filmów wszechczasów, plasując się na wysokiej drugiej pozycji! To dobra okazja, aby go sobie odświeżyć 🙂 Chodzi TRZY KOLORY: CZERWONY z  1994 r. w reż. Krzysztofa Kieślowskiego.

Zobaczcie pełną listę najlepszych filmów i dajcie znać, czy zgadzacie się z tym rankingiem!