Emocje

5 linków na weekend 5-6.01.19

Kulturalne linki na weekend
Weekend z kulturą w BestsellerCafe.pl

Na pierwszy weekend nowego roku proponujemy 5 linków z propozycjami do czytania, słuchania, oglądania, poznania i polecenia dalej. Tym samym ogłaszamy wznowienie, po przerwie, popularnego w ubiegłym roku, cyklu kulturalnych podpowiedzi o ciekawych książkach, dobrych płytach albo koncertach, premierach w kinach lub w galeriach sztuki oraz o innych wydarzeniach, o których warto wiedzieć.

Czytamy

Na styczniowy rozruch proponujemy lekturę pt. „Jedwabne szlaki. Nowa historia świata” autorstwa Petera Frankopana. Brytyjski profesor uniwersytecki, historyk z Oxfordu, specjalizujący się w tematyce krucjat, zgłębiając temat swojej głównej specjalizacji, uznał w pewnym momencie, że w zachodniej wersji historii bardzo często brakuje uznania wzajemnych wpływów, które wywierały na siebie różne kultury, religie i tradycje na przestrzeni wieków; szczególnie brakowało mu wpływów bliskowschodnich. Był to jeden z głównych powodów, dla których postanowił napisać tę książkę.

W bardzo przystępnej formie, chronologicznie snutej opowieści, przybliżył czytelnikom wydarzenia sprzed wielu tysięcy lat po czasy współczesne, wskazując podobieństwa i drogi, którymi wędrowali nie tylko kupcy, ale również idee i wierzenia. To znakomicie skomponowana i napisana historia różnych procesów – gospodarczych, społecznych i kulturowych, które kształtowały i obalały imperia. Lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników historii – poszerza horyzonty i pomaga zrozumieć zachodzące współcześnie procesy, które iskrząc dzisiaj, swoim zarzewiem sięgają setek lat wstecz.

Słuchamy

Nie tylko w ramach poszerzania horyzontów, ale dla czystej przyjemności odkrywania nowego warto dzisiaj – w piątek o godz. 22.05 włączyć radio nastawione na program 3 Polskiego Radia, gdzie jako prowadzący nową audycję pt. JAZZ FAJNY JEST zadebiutuje Wojtek Mazolewski, którego płyta POLKA w październiku ubiegłego roku została uznana przez prestiżowy magazyn jazzowy DOWNBEAT za jedną z pięciu najlepszych płyt roku .

Jazz to dla mnie muzyka, która otwiera nowe horyzonty, a także daje wolność tworzenia i inspirowania się nawzajem. Są w niej wszystkie emocje, które towarzyszą każdemu z nas. Jest radość, szaleństwo, miłość, zaduma, wzruszenie a czasem też smutek. Jazz jest jak życie – pełen niespodzianek, mówi Wojtek Mazolewski. Prowadzący, podczas audycji, będzie dzielić się ze słuchaczami muzycznymi perełkami z różnych zakątków świata, wynajdowanmi podczas swoich koncertowych podróży. To dobry pomysł na najbliższe piątkowe wieczory.

Oglądamy

Po zaproponowanej powyżej dawce kultury, wymagającej od odbiorcy pewnego skupienia, kolejną opcją będzie pozycja bardziej rozrywkowa, jednak nadal wymagająca zaangażowania! To najnowszy, piąty już, sezon serialu LUTHER, który od 2 stycznia oglądać można na platformie HBO GO.

To seria przedstawiająca pracę detektywa londyńskiej policji, którego życie zawodowe mocno odciska się na życiu prywatnym, a zaangażowanie w prowadzone śledztwa wpływa na kondycję emocjonalną głównego bohatera – który grany przez znakomitego w tej roli Idrisa Elbę, nagrodzonego za tę kreację Złotym Globem – wprowadza dodatkowe napięcie i sprawia, że trudno oderwać się od opowiadanej historii. Kto wcześniej oglądał, ten wie, że warto. Kto jeszcze nie zna, warto nadrobić.

Poznajemy

W ramach poznawania polecamy najnowszy numer miesięcznika ZNAK, którego tematem przewodnim jest stoicyzm, który podobno właśnie odkrywamy na nowo. Czy faktycznie tak jest i czy słusznym jest określanie mianem stoików ludzi, którzy obojętnie znoszą przeciwności losu? Co tak naprawdę znaczy „stoicki spokój” i czy życie w zgodzie z naturą, do którego tęsknimy coraz częściej bliskie jest jednej z głównych maksym filozofii Zenona z Kition? O tym i o wielu innych ciekawych tematach można poczytać, a potem pomyśleć… choć „najbardziej daje do myślenia to, że jeszcze nie myślimy.” Ale to już zupełnie inny filozof powiedział*

Polecamy

Dla miłośników dobrej literatury oraz teatru w ten weekend szykuje się nie lada gratka. Już 5 stycznia, czyli w najbliższą sobotę w kieleckim teatrze im. Żeromskiego odbędzie się premiera spektaklu pt. WIDNOKRĄG na podstawie powieści Wiesława Myśliwskiego nagrodzonej NIKE. To opowieść o dorastaniu i życiu na wsi i w małym miasteczku. Autorzy spektaklu stawiają pytania o kulturową odrębność i tożsamość małych społeczności w dobie Internetu i globalizacji. Warto sprawdzić czy przedstawienie sprosta prozie pisarza. A wszystkim, którym nie uda się pojechać do Kielc, polecamy lekturę powieści.

Kolejna porcja linków już za tydzień.

*Martin Heidegger