Emocje

Weekend z kulturą, 10-11.03.18

10 marca Dzień Mężczyzny
10 marca Dzień Mężczyzny

10 marca w Polsce obchodzimy MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MĘŻCZYZNY, święto stosunkowo młode i ciągle mało popularne, które po raz pierwszy obchodzono dziewiętnaście lat temu, jako symbol równowagi płci.

Pomysł narodził się w 19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago i pod tą datą obchodzony jest w większości krajów na świecie, prócz krajów byłego Związku Radzieckiego, gdzie przypada ono na 23 lutego, jako kontynuacja święta obchodzonego wcześniej w ZSSR, jako Dzień Armii Radzieckiej i Marynarki Wojennej. Polskie obchody zaproponowano na 10 marca, łącząc je z liturgicznym wspomnieniem 40 męczenników z Sebasty.

Nawiązując do idei równowagi, czyli równoważąc kobiece propozycje sprzed tygodnia, zapraszamy do poznania pomysłów na kulturalne spędzenie czasu dla panów. Najlepsze życzenia Panowie 🙂

Czytamy

Dobre książki to takie, które łączą wartości poznawcze z literacką formą, dając przyjemność z lektury i sprawiając, że zostają z nami na dłużej – przez podejmowane tematy, język opowieści albo stworzony nastrój. Dzisiaj tylko takie propozycje.

Pierwsza to „Dziecko w śniegu” Włodka Goldkorna. To opowieść polskiego Żyda, a dzisiaj cenionego włoskiego publicysty, który w 1968 roku wraz z rodziną opuścił Polskę, aby nowe życie zacząć z dala od Polski. Autor mierzy się tutaj z własną pamięcią o Zagładzie i przymusowej emigracji, wspomina to, co pamięta z dzieciństwa na Śląsku oraz przytacza wspomnienia innych – Leviego, Grossmana czy Borowskiego. W książce pojawia bardzo wiele bardzo sugestywnych obrazów z przeszłości, które zdają relację m.in. z niespełnionej miłości do ojczyzny. Koniecznie.

Drugą jest szósty tom cyklu „Moja walka” Karla Ove Knausgårda Zapiski codzienności z życia mężczyzny – męża i ojca, ale też pisarza, zachwyciły czytelników na całym świecie, nadające znaczenie zwykłym czynnościom i oddające się rozważaniom o błahych sprawach.

W ostatniej części autor łączy swoje życie z rozważaniami o Hitlerze i jego „Mojej walce”. To specyficzny esej rozrzucony w tekście głównej narracji o egzystencji i jej przemianach, który traktuje nie tylko o naturze zła, ale również o młodości i decyzjach, za które zawsze na końcu się płaci. Zwykle cenę ponoszą najbliżsi, w tym przypadku chodzi o żonę pisarza, której choroba staje się próbą dla całej rodziny. Konfrontacja z egoizmem nigdy nie jest komfortowa, jednak czasami to, co bierzemy za prawdę bywa zwykłą konfabulacją. Warta czasu.

Trzecią propozycją na ten weekend jest książka o islamie, która w zamyśle ma pomóc zrozumieć czym islam jest, dlaczego się go boimy i czy faktycznie nam zagraża, chodzi o „Archipelag islam. Czas Koranu, czas zmiany”,  która ma formę rozmowy, prowadzonej przez dwóch autorów – Jakuba Winiarskiego i Piotra Ibrahima Kalwasa, mieszkających w krajach muzułmańskich, w Dubaju i Egipcie.

Rozmowa – rzeka płynie wartko, przybliżając historię islamu i pokazując możliwe scenariusze na przyszłość, zestawiając prądy reformatorskie z poglądami radykalistów, wskazując na zagrożenia i potrzeby. Z ciekawości do świata i potrzeby poszerzania horyzontów należy przeczytać.

Oglądamy

Jeśli brakuje czasu na uważną lekturę warto swój czas oddać filmom lub wystawie.

Pierwsza propozycja nie wymaga wychodzenia z domu, wystarczy Internet, aby w serwisie telewizji ARTE TV odnaleźć dokument pt. „Czy trzeba być męskim, aby być mężczyzną?” – KLIK.

Krótki film przedstawia rozmowę Olivii Gazalé i Clémenta Lescata o tym, jak postrzegamy dzisiaj mężczyzn, co wpływa na odbieranie ich jako męskich, jakim nakazom podlegają i jakich norm muszą przestrzegać, aby wpisywać się w społeczny kontekst postrzegania ich płci. Nie tylko dla panów.

W drugiej opcji polecamy wystawę „Opatrzenia” Dominika Lejmana, która inauguruje obchody 20-lecia istnienia gdańskiego Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”.

Artysta, który jest malarzem, autorem prac wideo, czy wideofresków, jest też laureatem Paszportu „Polityki” oraz Berlin Art Prize 2018, pochodzi z Gdańska, ale mieszka w Poznaniu i Berlinie. Jego prace znajdują się w muzeach na całym świecie m.in. w Christie’s Contemporary Art w Nowym Jorku, Musee Geo-Charles we Francji czy CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie.

Proponowana wystawa jest przeglądem twórczości i weryfikacją prac z ostatniej dekady artysty, spośród których wiele zyskuje nowy kontekst, będąc nawet bardziej aktualnymi niż w momencie powstawania. Tak jest np. w głośną pracą „Płot”, która pokazuje odwijanie rolki drucianej siatki, gdzie kolejne warstwy zlewają się ze sobą i z rzeczywistością, uniemożliwiając zobaczenie powstałej bariery, czyniąc ją niewidoczną. Sztuka jako metafora tego, co dzieje się wokół nas – warto dowiedzieć się więcej.

Trzecią możliwością jest seans kinowy – „Bliskość” w reż Kantemira Balagova. To film rosyjski, debiut ucznia Aleksandra Sokurowa, który opowiada po części prawdziwą historię. Wchodzimy w świat problemów Kazukazu targanego konfliktami, pełnego stereotypów, ograniczeń i pozorów lojalności.

Poznajemy młodą dziewczynę, uwikłaną w ciążące na niej obowiązki względem rodziny, a potrzebę wyrwania się z rzeczywistości, w której wymaga się od niej poświęcenia w postaci zgody na aranżowane małżeństwo w zamian za uwolnienie porwanego brata. Warto poznać nie tylko dla wartkiej fabuły.

Słuchamy

Do słuchania w tym tygodniu zalecamy twórczość Grega Osby’ego. Możecie wybrać się na jego koncert do klubu Blue Note w Poznaniu  lub sięgnąć po którąś z płyt słynnego saksofonisty i kompozytora.

To muzyk, który współtworzył historię jazzu, mając osobisty wkład w innowacyjne podejście do kompozycji i improwizacji, nagrywając z największymi gwiazdami, jak choćby Herbie Hancock. Dzisiaj artysta wspiera młodych, wydając płyty najzdolniejszych artystów we własnej wytwórni płytowej. Podczas polskiego koncertu również będzie promował utalentowanych muzyków młodego pokolenia, tym razem będą to Jakub Płużek na fortepianie, Max Mucha na kontrabasie i Ivras Arutyunyan na perkusji. I oczywiście Greg Osby na saksofonie. Zapowiada się dobry koncert!

Posłuchać można i warto wierszy Zbigniewa Herberta, co możliwe jest dzięki cyklowi „Herbert w Kanonie. Kanon Herberta” prezentowanego przez program Drugi Polskiego Radia. Codziennie na antenie radia o godz. 12.10 można usłyszeć nowy wiersz w interpretacji samego poety lub aktorów. To dobra okazja do poznania twórczości poety, szczególnie, że właśnie trwa rok Herberta. Obowiązkowo w radiowej „Dwójce” – KLIK.

W kategorię do słuchania wpisują się też nominacje do „Fryderyków”. Można sprawdzić kto znalazł się na liście pretendentów najważniejszych polskich nagród przemysłu fonograficznego i czy znajdują się na niej Wasze ulubione utwory bądź płyty.

My doceniamy nominacje m.in. dla Dr Misio, Hey, Korteza, czy Pauliny Przybysz. Tutaj znajdziecie całą listę – KLIK.

Poznajemy

Balkrishn Doshi, laureat Nagrody Pritzkera 2018
Balkrishn Doshi, laureat Nagrody Pritzkera 2018

Poznajcie laureata Nagrody Pritzkera – KLIK, czyli architektonicznego Nobla – to architekt Balkrishn Doshi, 91 latek pochodzący z Indii, którego doceniono za oryginalny styl, nieuleganie modom, opieranie się trendom oraz twórczą dyscyplinę w duchu Le Corbusiera. Nagroda zostanie wręczona 13 czerwca w Rijksmuzeum w Amsterdamie.

Polecamy

Polecamy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, organizowany przez Teatr Powszechny i prezentujący najważniejsze wydarzenia artystyczne ostatnich miesięcy. To dobry sposób, aby sprawdzić produkcje teatralne w całej Polski i móc oglądać je w jednym miejscu – np. „Wesele” Jana Klaty z Narodowego Teatru Starego om. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, „Procesu” Krystiana Lupy wyprodukowanego m.in. przez Teatr Nowy w Warszawie, czy najnowsze przedstawienie Krystyny Jandy pt. „Zapiski z wygnania” w reż. Magdy Umer, które ma swoją premierę w sobotę w warszawskim Teatrze Polonia. Tutaj możecie sprawdzić program festiwalu – KLIK.