Pięciolinki, Słowa

Październik pełen nagród

Literackie nagrody jesieni
Literackie nagrody jesieni

Październik nagrodami stoi, literackimi. Najważniejsze polskie wyróżnienia dla ludzi pióra, porównywane do Man Booker Prize czy Pulitzera, właśnie przed nami.

Dla wszystkich, którzy chcieliby sobie przypomnieć kto, przez kogo i za co został nominowany, poniżej krótkie podsumowanie o czym się aktualnie w Polsce mówi i co się właśnie czyta.

WARSZAWA, NAGRODA NIKE 2016

2 października zostanie przyznana nagroda literacka Nike 2016
2 października zostanie przyznana nagroda literacka Nike 2016

Miesiąc rozpocznie się od Nike – nagrody przyznawanej od 1997 roku wyłącznie żyjącym autorom piszącym po polsku, fundowanej przez Gazetę Wyborczą i Fundację Agory.

Co roku, między majem a październikiem, przyznawanych jest 20 nominacji, spośród których w dalszym etapie jury wyłania 7 finalistów. Tym razem o tym wąskim gronie zdecydowali: Piotr Bratkowski, Tomasz Fiałkowski (przewodniczący), Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Andrzej Werner i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Zwycięzca zostanie ogłoszony w pierwszą niedzielę października (w tym roku wypada ona 2.10). Nagrodzony autor (tylko jeden, bo nagrody nie można dzielić lub wcale nie przyznać) otrzyma statuetkę Nike zaprojektowaną przez Gustawa Zemłę oraz nagrodę pieniężną w wysokości 100.000 zł.

W ubiegłym roku laureatką została Olga Tokarczuk nominowana za „Księgi Jakubowe” (nagrodzona przez jury i czytelników), w niedzielę będzie to ktoś z poniższej listy.

Finaliści nagrody Nike 2016

 • Magdalena Grzebałkowska, „1945. Wojna i pokój”, Agora,
 • Renata Lis, „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu”, Sic!,
 • Piotr Matywiecki, „Którędy na zawsze”, Wydawnictwo Literackie,
 • Weronika Murek, „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, Czarne,
 • Bronka Nowicka, „Nakarmić kamień”, Biuro Literackie,
 • Maciej Płaza „Skoruń”, W.A.B. (otrzymał we wrześniu nagrodę Kościeliskich),
 • Ziemowit Szczerek, „Tatuaż z tryzubem”, Czarne.

Nagroda zostanie wręczona podczas uroczystej Gali w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Można głosować, aby wybrać laureata czytelników – głosuj!

WROCŁAW, NAGRODA ANGELUS 2016

15 października zostanie wręczona nagroda Angelusa 2016.
15 października zostanie wręczona nagroda Angelusa 2016.

Dwa tygodnie później, 15 października we wrocławskim teatrze muzycznym Capitol (podczas Bruno Schulz Festiwal 10-16.10.16), rozstrzygnięcie będzie miał kolejny konkurs literacki – tym razem dla twórców z Europy Środkowej, kierowany do prozaików i tłumaczy za utwory napisane w języku polskim lub na polski przetłumaczone – mowa o nagrodzie Angelus, fundowanej przez miasto Wrocław.

Do nagrody pisarzy mogą zgłaszać wydawcy, żyjący autorzy mogą pochodzić z takich krajów, jak Albania, Austria, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia, Mołdawia, Niemcy, Polska, Rosja, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Ukraina czy Węgry. Spośród zgłoszeń wydawców, organizatorzy wyłaniają listę nominowanych, a spośród nich jury wybiera 7 finalistów. W tym roku laureata wybierze kapituła w składzie: Mykoła Riabczuk – przewodniczący, Stanisław Bereś, Piotr Kępiński, Ryszard Krynicki, Tomasz Łubieński, Krzysztof Masłoń, Justyna Sobolewska, Mirosław Spychalski, Andrzej Zawada.

Nagrodzony autor otrzyma statuetkę autorstwa Ewy Rossano oraz nagrodę pieniężną w wysokości 150.000 zł. Dodatkowo przyznawana jest również nagroda w wysokości 20.000 zł dla tłumacza, fundowana przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Można też głosować w otwartym plebiscycie, w którym swoją nagrodę przyznają czytelnicy – głosuj!

Finaliści nagrody Angelus 2016

 • Maciej Hen, „Solfatara” ,Wydawnictwo W.A.B.
 • Anna Janko, „Mała zagłada”,  Wydawnictwo Literackie
 • Uładzimir Niaklajeu , „Automat z wodą gazowaną z syropem lub bez”, przełożył z białoruskiego i rosyjskiego Jakub Biernat , Kolegium Europy Wschodniej
 • Kristina Sabaliauskaité , „Silva rerum” , przekł. Izabela Korybut-Daszkiewicz, Wydawnictwo Znak
 • Alvydas Šlepikas, „Mam na imię Maryté”, przekł. Paulina Ciucka, Kolegium Europy Wschodniej
 • Cristian Teodorescu , „Medgidia, miasto u kresu”, przekł. Radosława Janowska – Lascar,  Wydawnictwo Amaltea
 • Varujan Vosganian , „Księga szeptów”, przekł. Joanna Kornaś-Warwas,  Książkowe Klimaty

W 2015 roku nagrodę otrzymał Ukraiński pisarz Serhij Żadan, autor „Mezopotamii” (Wydawnictwo Czarne) i jego tłumacze Michał Petryk i Adam Pomorski.

KRAKÓW, NAGRODA CONRADA 2016

Nagrodę Conrada może otrzymać wyłącznie debiutant.
Nagrodę Conrada może otrzymać wyłącznie debiutant.

Miesiąc zamknie nagroda Conrada, będąca brakującym ogniwem wśród literackich trofeów, tym ważniejsza, że kierowana wyłącznie do debiutantów. Dzięki niej początkujący pisarze otrzymują szansę na zaistnienie w szerszej świadomości czytelników, a wydawcy zachęcani są do współpracy z nieznanymi dotąd autorami.

Grono finalistów wybiera kapituła w składzie: Michał Paweł Markowski (przewodniczący), Urszula Chwalba, Inga Iwasiów, Grzegorz Jankowicz, Zofia Król, Michał Nogaś, Krzysztof Koehler, Joanna Szulborska-Łukasiewicz, natomiast zwycięzcę wybierają internauci w dostępnym dla wszystkich głosowaniu. Laureat otrzymuje 30.000 zł oraz możliwość miesięcznego pobytu w Krakowie, dzięki uprzejmości Instytutu Książki.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody jest miasto Kraków, a partnerami Instytut Książki, Fundacja tygodnika Powszechnego oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Nagroda przyznawana jest co roku w ostatnim dniu Festiwalu Conrada (24-30.10) podczas uroczystej gali. Rok temu publiczność wybrała książkę „Alicyjka” Liliany Hermetz, a tutaj możesz oddać swój głos na jednego z kandydatów – głosuj!

Finaliści nagrody Conrada 2016

 • Magdalena Kicińska, „Pani Stefa”, Czarne
 • Weronika Murek, „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina”, Czarne
 • Żanna Słoniowska „Dom z witrażem”, Znak Literanova
 • Marek Adamik „Sens sensu”, Hellion
 • Tomasz Wiśniewski „O pochodzeniu łajdaków, czyli opowieści z metra”, Lokator

Kto zgarnie statuetki? Czy statystyka będzie sprzyjać nominowanym – autorom i wydawnictwom? Niebawem wszystko się wyjaśni.

Kibicuję wszystkim nominowanym, ale kciuki ściskam szczególnie za Bronkę Nowicką, Annę Janko i Weronikę Murek (y)  A wy?