Emocje

Weekend z kulturą, 28-29.10

Weekend z kulturą, 28-29.10.17
Weekend z kulturą, 28-29.10.17

Piątek otwiera weekend. Przed nami zmiana czasu na zimowy, dzięki czemu wszyscy zyskamy godzinę na kulturalne atrakcje! Bonusowy czas warto spędzić czytając, oglądając, słuchając, poznając i dzieląc się kulturalnymi wrażeniami z innymi. Sprawdźcie, co uważamy za ciekawe i czego nie można przegapić. Uwaga, zaczynamy ostatni kulturalny weekend października!

Tym razem sporo o nagrodach – literackich, muzycznych i ze świata sztuki, ale wszystkie polskie! I o globalnej akcji kobiet #metoo. A poza tym horror! Sprawdzajcie 🙂

Czytamy

Ten weekend miłośnicy czytania spędzają w Krakowie, gdzie trwa Festiwal Conrada i Międzynarodowe Targi Książki.

Na Festiwalu do soboty można oddać swój głos na jedną z książek nominowanych  do Nagrody Conrada, wśród których znajdują się GANBARE! WARSZTATY UMIERANIA Katarzyny Boni, MA BYĆ CZYSTO Anny Cieplak, JAK POKOCHAĆ CENTRA HANDLOWE Natalii Fiedorczuk, WŚRÓD PRZYJACIÓŁ Macieja Sieńczyka oraz WAKACJE Grzegorza Uzdańskiego.

Wszyscy nominowani autorzy to debiutanci z 2016 roku,  którzy w przypadku wygranej mogą liczyć na nagrodę w wysokości 30.000 PLN, pamiątkową statuetkę, miesięczny pobyt rezydencjonalny w Krakowie oraz promocję w ramach Festiwalu, m.in. na łamach TYGODNIKA POWSZECHNEGO, który jest patronem tej literackiej imprezy. Laureata wybierają internauci, oddając głosy elektronicznie – tutaj możesz zagłosować. Nagroda zostanie wręczona w niedzielę na uroczystej Gali kończącej Festiwal, podczas której wykład na temat sztuki pisania wygłosi Siri Hustvedt, amerykańska pisarka, eseistka i poetka.

Jeszcze dzisiaj można wpaść na spotkanie z Klementyną Suchanow, autorką wspaniałej biografii Witolda Gombrowicza JA! GENIUSZ, a w sobotę np. z Cezarym Łazarewiczem, tegorocznym laureatem NIKE. To świetna okazja, aby zobaczyć pisarzy, których warto nie tylko czytać, ale również spotykać!

Festiwalowe zaproszenie organizatorów przyjęli m.in.: Dan Brown, Siri Hustvedt, Agneta Pleijel, Adam Hochschild, Hugh Howey, Serge Bloch, Dorota Masłowska, Jacek Dukaj, Magdalena Grzebałkowska, Maciej Zaremba Bielawski, Olga Tokarczuk, Wojciech Orliński i inni. Nie przegapcie!

Podobnie imponującą listą nazwisk autorów znanych i cenionych kuszą organizatorzy 21. Krakowskich Targów Książki, gdzie w weekend pojawią się np.: Kamila Lackberg, Katarzyna Bonda, Zygmunt Miłoszewski, prof. Jerzy Bralczyk. Ks. Adam Boniecki, Wioletta Grzegorzewska, Manuela Gretkowska, Ewa Lipska, Adam Zagajewski, Jarosław Mikołajewski, Sylwia CHutnik, Jacek Dukaj, Anna Janko, Elżbieta Cherezińska, Ziemowit Szczerek, Andrzej Pilipiuk, Marcin Świetlicki czy Olga Tokarczuk (y) Naprawdę trudno będzie być wszędzie, trzeba będzie wybierać 😉

Słuchamy

W tym tygodniu słuchamy muzyków wyróżnionych przez kapitułę Nagrody Muzycznej Programu III im. Mateusza Święcickiego, w konkursie mającym popularyzować muzykę polską w ramach sześciu kategorii:

oraz

W tym roku Super Mateusza Trójki 2017 otrzymała jeszcze Kora.

Specjalnej uwadze polecamy wrocławski Electro Acoustic Beat Sessions, o którym z uznaniem wypowiada się sam Jan „Ptaszyn” Wróblewski oraz twórczość Henryka Miśkiewicza, wspaniałego saksofonisty, którego można spotkać 31.10.2017 w warszawskim Teatrze Roma lub 17.12.2017 we wrocławskim Narodowym Forum Muzyki w ramach trasy koncertowej projektu PIANO.PL, którego inicjatorką jest Dorota Miśkiewicz.

Oglądamy

W tym tygodniu polecamy uwadze dwie wystawy, obie w Warszawie – pierwsza w Galerii Zachęta, druga w Muzeum Narodowym.

W Zachęcie przyznano właśnie nagrodę SPOJRZENIA, fundowaną co dwa lata przez Deutsche Bank Polska, do której w tym roku nominowanych było pięciu finalistów urodzonych w latach 1984-1987, reprezentujących różne dziedziny sztuki, jednak podejmujących wspólny temat – zainteresowanie człowiekiem, jako jednostką i człowiekiem w perspektywie relacji społecznych.

Laureatką została Honorata Martin, artystka multimedialna, performerka i malarka z Gdańska, m.in. laureatka Nagrody Gepperta z 2011 roku, poszukująca w sztuce silnych emocji, badająca sytuacje ekstremalne i organizująca kontrowersyjne akcje artystyczne, angażujące publiczność i sprawdzająca granice pomiędzy życiem a sztuką.

Pierwszą nagrodę przyznano „za wrażliwość, odwagę i konsekwencję w budowaniu relacji opartych na afirmacji, a nie na antagonizmach, za szczerość i uczciwość w odkrywaniu i reinterpretacji przestrzeni społecznej”. Drugie miejsce zajął Przemek Branas „za działania na pograniczu historii, historii sztuki, prawdy i fikcji.” Honorta Martin otrzymała 60.000 PLN, a Przemek Branas wyjazd studyjny do Villa Romana we Florencji. Warto sprawdzić co proponują dzisiaj młodzi artyści (y)

Albo wręcz przeciwnie – sięgnąć do historii sztuki i poznać prace polskiej awangardy, prezentowane w ramach wystawy pt. MIEJSKA REWOLTA w Muzeum Narodowym w Warszawie. Prezentowana kolekcja nawiązuje do relacji miejsc i ludzi, przedwojennych centrów kulturalnego życia i artystów związanych z bardzo różnymi nurtami – od ekspresjonizmu, przez formizm, konstruktywizm, po surrealizm. Wystawa obejmuje bardzo różne prace – rysunki, grafiki, fotogramy, czy fotomontaże, bardzo rzadko prezentowane publicznie, reprezentujące dorobek artystyczny Warszawy, Krakowa, Lwowa, Poznania i Łodzi, tworzone w atmosferze powszechnego fermentu i niepewności jutra, ale też niesamowitego entuzjazmu i otwierania się na nowe, skąd wzięła się potrzeba stworzenia nowej sztuki, czego podejmowali się np. Leon Chwistek, Tytus Czyżewski, Andrzej Pronaszki, Henryk Stażewski, Władysław Strzemiński czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

Dzięki tej wystawie można sprawdzić czy słusznie Kraków utożsamiany jest z formizmem, konstruktywizm z Warszawą, ekspresjonizm z Poznaniem, a surrealizm z Lwowem, czy może jednak różne nurty przeplatały się ze sobą, prowadząc nieustanny dialog i tworząc polską awangardę, której stulecie właśnie świętujemy. Warto (y)

Poznajemy

Poznajcie akcję #metoo!

Dwa tygodnie temu NEW YORKER opublikował artykuł, opisujący molestowanie kobiet przez Harveya Weinsteina, znanego i wpływowego hollywoodzkiego producenta, co zapoczątkowało ogólnoświatową, zupełnie oddolną akcję kobiet, które publikują w Internecie osobiste historie dotyczące molestowania i przemocy wobec nich, oznaczając swoje wpisy hasztagiem #meetoo. W tym tygodniu do poznania dwie takie historie.

W ramach  American Film Festiwalu we Wrocławiu gościła właśnie Rosanna Arquette (aktorka znana m.in. z roli w PULP FICTION), która prezentowała film pt. MAYA DARDEL Magdaleny Zyzak i Zahcary’ego Cotlere’a i która w Polsce opowiedziała swoją historię związaną z Harveyem Weinsteinem. Więcej możecie przeczytać w wywiadzie udzielonym Magdalenie Piekarskiej z wrocławskiej Gazety Wyborczej – do przeczytania tutaj.

Druga historia to relacja Björk, która dołączyła do kampanii #metoo, opowiadając o molestowaniu przez duńskiego reżysera, nie wymienionego przez nią z nazwiska, jednak kojarzonego dość jednoznacznie z cenionym w świecie artystycznym Larsem von Trerem, z którym artystka pracowała nad filmem TAŃCZĄC W CIEMNOŚCIACH; przeczytaj więcej. W listopadzie ukaże się nowa płyta artystki.

Polecamy

Zbliża się Halloween, zatem zapraszamy na straszne filmy dla małych i dużych; do wyboru horror, dramat i animacja. Enjoy 🙂